czwartek, 19 września 2013

Wrzos

Wrzos
Maria Rodziewiczówna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Strony 272


Kwiat, który tak łatwo można podeptać

Andrzej Sanicki prowadzi życie hulaki i bywalca salonów. Jego ekscesy, a zwłaszcza utrzymywanie kochanki, nie podobają się ojcu, który żąda zakończenia nieodpowiedniego związku. Stawia również warunek dalszego finansowania wydatków Andrzeja - ma się ustatkować i ożenić. Proponuje zaaranżowane małżeństwo z córką przyjaciela - Kazimierą. Andrzej zdecydowanie odmawia. Perspektywa samodzielnego utrzymywania się i sponsorowania luksusowych potrzeb pięknej Celiny nie wygląda jednak najlepiej. Za namową kochanki postanawia przystać na propozycję ojca.
Kazia mieszka na wsi wraz z ojcem i macochą. Prowadzi gospodarstwo, zarządza rachunkami, wspaniale gotuje. W trakcie pierwszego spotkania Andrzej wyznaje, że kocha inną i proponuje zawarcie kontraktu - będą małżeństwem dla świata i nic poza tym. Jednak Kazia również ma sekret - była już zaręczona z mężczyzną (Stachem), który za działalność wywrotową został zesłany i ślad po nim zaginął. Na domiar złego stosunki z macochą nie układają się. Wyraża zatem zgodę na związek na warunkach Andrzeja. W Warszawie plotka o małżeństwie z dziewczyną ze wsi wywołuje drwiące komentarze. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich Kazia staje się ozdobą spotkań towarzyskich i budzi żywe emocje wśród mężczyzn. Spirala zdarzeń zaczyna się zacieśniać pojawia się bowiem ...

Maria Rodziewiczówna stworzyła postacie pełne tragizmu, a nawet fatalizmu. Fabuła skupia się wokół trzech związków: Andrzeja i Celiny, Andrzeja i Kazi oraz Kazi i Stacha. Ich los jest z góry przesądzony, żadne działania już go nie zmienią. Czekając na nieuniknione, można jedynie próbować zrobić coś dobrego dla innych. 

moja ocena

2 komentarze:

  1. Czytałam, podobała mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się Twój sposób oceniania.
    A "Wrzos" to jedna z moich ulubionych Marii Rodziewiczówny.

    OdpowiedzUsuń