niedziela, 8 września 2013

Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu

Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu

Olga Morawska

Wydawnictwo G+J RBA
strony 336


Poza górami toczy się normalne życie

Rozmowy o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem, o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem, o Darku Załuskim z jego mamą Ireną, o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą,  o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem, o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą, o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską, o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak, o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem, o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem.

Zapis rozmów z rodzinami znanych, często nieżyjących od wielu lat, alpinistów i himalaistów. Tu bohaterami nie są ludzie, których znaliśmy z wielkich sukcesów wspinaczkowych, lecz ich matki, żony, dzieci lub rodzeństwo. Osoby, które zostawały w domu i starały się mimo wszystko tworzyć normalny dom. Bezpieczną przystań, do której po licznych wyprawach mogli wracać ci znani i podziwiani. Dla rodzin życie toczyło się swoim rytmem, przerywanym powrotami z wyprawy. A nawet jak już byli, to i tak często ich nie było. Bo wywiady, bo odczyty, bo trzeba zbierać fundusze na następny wyjazd.

Wywiady są bardzo emocjonalne. Wyłania się z nich obraz rodzin żyjących z ludźmi ogarniętymi obsesją gór. Całość ładnie wydana z licznymi fotografiami z wypraw oraz z domowego archiwum bohaterów.

moja ocena

1 komentarz:

  1. Brzmi ciekawie, wlasnie ostatnio ksiazka w tym rodzaju chodzila mi po glowie, znalazlam sobie nawet jakis tytul Kukuczki do wypozyczenia... ale "Gory na opak" brzmia lepiej, poszukam :-).

    OdpowiedzUsuń