poniedziałek, 2 czerwca 2014

Czytamy w oryginale wielkie powieści - praca zbiorowa

Czytamy w oryginale wielkie powieści tom 1

Wydawnictwo Global Metro Sp. z o.o.
Strony 232Przyjemne z pożytecznym

Czytamy w oryginale wielkie powieści, to adaptacje klasycznych powieści, skrócone i przetworzone, aby dostosować treść do potrzeb i wymagań osób uczących się języka angielskiego. Tom pierwszy zawiera ich pięć: Robinson Crusoe (Przypadki Robinsona Kruzoe), The Secret Garden (Tajemniczy ogród), The Adventures of Tom Sawyer (Przygody Tomka Sawyera), The Adventures of Sherlock Holmes (Przygody Sherlocka Holmesa) i Alice's Adventures in Wonderland (Alicja w krainie czarów).
Nie każdy (np.: mła) zna język angielski na tyle biegle, by sięgnąć po pełną wersję tych wspaniałych powieści. Niniejsza pozycja jest skierowana do osób będących na poziomie średniozaawansowanym. Wydawca zapewnia, że książka może posłużyć jako dobra pomoc naukowa również dla osób rozpoczynających naukę angielskiego. Jestem innego zdania. Gramatyka i słownictwo wykorzystane w Czytamy w oryginale wielkie powieści wymaga już pewnych umiejętności (wystarczy jednak znajomość kilku podstawowych czasów). Tekst podzielono w ten sposób, że na jednej stronie możemy czytać w języku angielskim, obok zaś śledzić polski przekład. Dla mnie to było dość wygodne rozwiązanie. Za to duży plus. Z drugiej strony nie ukrywam, że adaptacje jako krótkie historie, nie oddają całego piękna tej klasycznej literatury. 

Robinson Crusoe, opowieść o młodym mężczyźnie, który chcąc uniknąć losu kupca, bo w takiej roli najchętniej widziałby go ojciec, ucieka z rodzinnej miejscowości, by wieść żywot podróżnika i marynarza. Jedna z morskich podróży kończy się zatonięciem statku. Robinson ląduje, jako rozbitek na (niekoniecznie) bezludnej wyspie, którą od czasu do czasu odwiedzają kanibale wraz z "prowiantem". 


The Secret Garden. Osierocona Mary Lennox przyjeżdża z Indii do wuja do Anglii. Samolubna i rozkapryszona dziewczynka nie odnajduje się początkowo w nowej sytuacji życiowej. Na rozległych terenach posiadłości odnajduje tajemniczy ogród za porośniętymi murami. Wkrótce odnajduje sekretne przejście. Jednak ogród, to nie jedyna tajemnica jaką przyjdzie jej odkryć. 

The Adventures of Tom Sawyer. Tomek jest wychowywany przez ciotkę Poly. Zawsze rezolutny i pomysłowy chłopiec przeżywa sam lub z przyjaciółmi moc przygód. Niestety, nie każdemu podobają się jego psoty.

The Adventures of Sherlock Holmes (Przygody Sherlocka Holmesa). Genialny, ekscentryczny detektyw wraz z niezawodnym dr Watsonem przystępują do pracy nad zagadkowym śledztwem. Ich klientem jest tajemniczy, zamaskowany mężczyzna mówiący z silnym niemieckim akcentem i działający, jak twierdzi na zlecenie czeskiego króla. 

Alice's Adventures in Wonderland (Alicja w krainie czarów). Alicja zauważa, a następnie wyrusza w pościg za królikiem przyodzianym w surdut. Nieoczekiwanie wpada do króliczej nory, gdzie po bardzo długim locie lekko ląduje na dnie. Rozglądając się po pomieszczeniu dostrzega maleńkie drzwi, a za nimi ogród. Niestety jest za duża. Dziewczynka postanawia wypić znaleziony napój z napisem "Wypij mnie".

moja ocena:

3 komentarze:

  1. Mam tę książę w domu. Jak również część 2.
    Powiem szczerze, że pomaga. Jest naprawdę dobra i jeżeli ktoś chce się podszkolić w języku - warto ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. część drugą mam zamiar sobie sprawić. Sama forma zbioru bardzo przypadła mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń