środa, 18 czerwca 2014

Niezwyciężony - Stanisław Lem

Niezwyciężony

Stanisław Lem
Audiobook


Nowa odsłona Niezwyciężonego
Na pokładzie "Niezwyciężonego" spieszy misja ratunkowa. Niemal rok temu utracono bowiem kontakt z "Kondorem" - bliźniaczym statkiem powietrznym, który został wysłany na planetę Regis III w celach badawczych. Pod dowództwem Horpacha podróż przebiega bez zakłóceń. Po lądowaniu planeta zdaje się być niezamieszkana. Pierwszy rekonesans ma być wykonany między innymi przez Rohana - nawigatora. Wrak poszukiwanego krążownika udaje się dość szybko zlokalizować, jednak to co odkryto na jego pokładzie wprawiło ratowników w zdumienie. 

Wszechobecny bałagan, odchody na podłodze, ślady ludzkich zębów na mydle budzą przerażenie, ale i ciekawość. Odnaleziono także szczątki członków załogi. Do ich oględzin użyto najnowocześniejszej aparatury. Poddanie testom jednego z ciał wykazało, że tuż przed śmiercią mężczyzna nie miał żadnych wspomnień, a zamiast ostatnich myśli odsłuchano jedynie bełkot. W obliczu braku wiarygodnej hipotezy, badacze rozpoczynają dyskusję o możliwych przyczynach katastrofy. Tymczasem jeden z ratowników zapada na dziwną chorobę, która odbiera mu wspomnienia oraz wszystkie umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania. Nieoczekiwanie pojawia się szalona teoria...


"Błysnęła mu myśl, że być może chmura wie o nim, 
o mikroskopijnej obecności ostatniego żywego człowieka 
wśród głazów zalegających wąwóz. 
Ale i tej myśli się nie przeląkł. Nie dlatego, że nie była nazbyt wiarygodna"*

Lubię audiobooki. Audiobooki są wygodne. Zapewniają mi możliwość delektowania się literaturą w każdym niemal momencie. Wystarczy odtwarzacz, małe słuchawki i już wkraczam w inny świat. Jeżeli dodatkowo czyta mój ulubiony aktor, to do szczęścia nic już więcej mi nie trzeba. Przesłuchałam w ten sposób już wiele książek, jakkolwiek to stwierdzenie brzmi. Tym razem (znowu przy udziale syropku na odporność) weszłam w posiadanie niezwykłego audiobooka. Produkcja Audioteki Niezwyciężony w reżyserii Grzegorza Pawlaka wprowadziła nową jakość do mojej "audiobiblioteki". Tym razem oprócz ciepłego głosu Krystyny Czubówny (narrator) miałam możliwość wysłuchać aktorów oraz całej palety metalicznych dźwięków i futurystycznych odgłosów. W rolach głównych wystąpił Daniel Olbrychski, jako Horpach - Astrogator, Marcin Kowalczyk, jako Rohan oraz Wiesław Komasa, jako Lauda. Już dawno słuchowisko (bo w wykonaniu Audioteki nie jest to zwykły audiobook) nie zrobiło na mnie takiego ważenia. Dzięki efektom 3D zostałam otoczona głosami, jakby w samym środku zaciekłej dyskusji chłonęłam Lema. Słyszałam głosy przede mną, za mną i obok, na przemian i równocześnie... rewelacja.

Parę słów należy również poświęcić muzyce w wykonaniu zespołu Ścianka, która nadaje wyjątkowy charakter oraz dynamikę całej produkcji. Członkowie zespołu (postaci z polskiej sceny alternatywnej) stworzyli kompozycje niepokojące i doskonale wpisujące się w klimat Niezwyciężonego. Zainteresowanych próbką tej niezwykłej muzyki odsyłam na stronę Audioteki, tam też zwiastun i wiele ciekawych materiałów o produkcji.

Niezwyciężonego polecam czy to w formie papierowej, czy audio, jako przede wszystkim świetne, mocne sci-fi. Dzieło dotyka dylematów moralnych człowieka (tu członków załogi), porusza problematykę granic poświęcenia i lojalności. Utwór wydany został w 1964 roku w zbiorze z opowiadaniami Niezwyciężony i inne opowiadania.  Sam autor o Niezwyciężonym powiedział, że nie jest już tak lotna jak Solaris. Być może. To jednak wciąż Lem i nie ma dyskusji, styl jest genialny. 


*Niezwyciężony S. Lem


moja ocena: 

4 komentarze:

 1. Audiobook na pewno nie jest dla mnie, nie jestem słuchowcem, nie potrafię się skupić na tym, niestety ;) Ale w formie papierowej... kto wie, już na pewno prędzej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że nie słuchałam jeszcze żadnego audiobooka. Nie wiem czy akurat książka Lema byłaby dobra na pierwsze spotkanie, ale skoro tak zachwalasz to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Lema, ale audiobookow nie. I właśnie w tym jest problem.
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tego autora. Przeczytałam oczywiście wszystkie jego książki. Polecam.

  OdpowiedzUsuń