Charles Bukowski
Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Strony 429
Szczęście dla każdego znaczy coś innego
Z prozą Charlesa Bukowskiego zapoznałam się pierwszy raz po rekomendacji mojego męża. Od tego momentu stałam się fanką jego twórczości, szorstkiego języka i nihilistycznej postawy.
Głównym bohaterem Kobiet jest Henry Chinaski. Występuje on również w kilku innych powieściach, opowiadaniach i wierszach, w których uważany jest za alter ego autora. Chinaski jest pisarzem żyjącym z własnej twórczości. Zarabia głównie w trakcie wieczorków autorskich, których nienawidzi. W wolnym czasie oddaje się hazardowi obstawiając zakłady na wyścigach konnych i upija się. Ale przede wszystkim Chinaski kocha kobiety. Wszystkie kobiety. O czym dowiadujemy się śledząc kolejne podboje miłosne bohatera opowiedziane ze wszystkimi detalami. Powieść bowiem wypełniona jest erotycznymi, a właściwie pornograficznymi opisami. Chinaskiego interesuje wyłącznie miłość fizyczna, a mimo to otoczony jest bezustannie wianuszkiem kobiet. Te, jakby nie dostrzegają, że obiekt westchnień jest zawsze pijany, ciągle zdradza i nie ma grosza przy duszy. Wieloletnie uzależnienia odbijają się też na jego zdrowiu. Tryb życia jaki prowadzi ułatwia poznawanie coraz to nowych, łatwych kobiet, które zdają się być dla niego jedynie nowymi ciałami, imionami, profesjami. Żadnej ze swych wad bohater nie ukrywa, wręcz się z nimi afiszuje. Jedni będą zatem czytać powieść z wypiekami na twarzy, inni odwracać ze wstydem wzrok.
Bukowski ze swym doskonałym warsztatem literackim pisze lekko i barwnie. Opisy są soczyste i wulgarne. Liczne dialogi nadają zaś powieści dynamizmu. Długo zastanawiałam się po co Bukowski stworzył Kobiety? Powieść napisana jest bez wyraźnego początku i w zasadzie bez zakończenia. Rozdziały składają się niemal wyłącznie z opisów seksualnych doznań, które mają przyciągać czytelników do powieści i ich oburzać. Jednak gdyby przedrzeć się przez nie i przeczytać między wierszami odnajdziemy powieść o degradacji współczesnych wartości, ale również historię o mężczyźnie poszukującym swojego szczęścia i cieszącym się światem takim, jakim go zastał. Chinaski jest świadomy swoich niedoskonałości. Jest egoistą, kobieciarzem, szowinistą i gburem, którego opuszczają wszystkie partnerki. Jest jednak przede wszystkim ze sobą szczery. Ponownie zapytam więc po co Bukowski napisał Kobiety? Być może chciał zdemaskować prawdziwe, acz ukryte pragnienia mężczyzn... Zresztą przeczytajcie i spróbujcie odpowiedzieć sobie sami.
moja ocena:
Hmm zaciekawiłąś mnie, nie mam pojęcia, czy by mi się spodobała ta książka, ale chciałabym się o tym przekonać.
OdpowiedzUsuńPoczułam się zaintrygowana! w poniedziałek poszukam tej książki w bibliotece :)
OdpowiedzUsuńRecenzja mi sie bardzo podoba, ale Bukowski to byl dla mnie zawsze facet, ktory nie ma nic do powiedzenia oprocz relacji ze swych wyczynow seksualnych i pijackich. Ale moze "Kobiety" przeczytam ;-)).
OdpowiedzUsuń