czwartek, 6 marca 2014

Obrazki dla maluchów - Émilie Beaumont, Nathalie Belineau

Znakomita, według mnie, seria książeczek wydawanych przez Wydawnictwo Olesiejuk dla dzieci w wieku 2-5 lat, która w przystępny sposób opowiada o otaczającym nas świecie. Książeczki dobierałam do naszych potrzeb, zatem w domowej bibliotece znalazło się kilka pozycji. Poniżej nasze ulubione.Uwaga, to niebezpieczne
Czekamy na dzidziusia
(Émilie Beaumont, Nathalie Belineau)

Absolutny hit, książeczka odpowiedziała na prawie wszystkie pytania mojej starszej latorośli dotyczące przebiegu i czasu trwania ciąży (podpowiedziała min. rewelacyjny sposób na wskazywanie dziecku konkretnego momentu w czasie, np. dzidziuś urodzi się za kilka miesięcy - najpierw pójdziesz do przedszkola, później będzie bal przebierańców, następnie święta i już po Bożym Narodzeniu będzie z nami dzidziuś. Nie ukrywam, że stosuję ten patent cały czas, nawet do określania wydarzeń, które będą miały miejsce o konkretnej porze dnia). W kilkudziesięciu obrazkach udało się autorce zamknąć historię rodziny z dwójką małych dzieci oczekującej potomka. Historię od poczęcia, rosnący powoli brzuch mamy, troski zazdrosnego rodzeństwa, poród, aż po spotkanie rodzinne tuż po przywiezieniu malca do domu. 
Czekamy na dzidziusia towarzyszyła nam przez długie miesiące i była istotnym elementem codziennego rytuału wieczornego. W zasadzie książeczka nie odpowiedziała tylko na jedno pytanie: jak będzie miała na imię nasza dzidzia :)
Uwaga, to niebezpieczne Uwaga, to niebezpieczne 
(Émilie Beaumont, Nathalie Belineau)

Pozycja idealna dla dzieci w wieku 2-3 lata. Starsze, czyli 4-5- latki też znajdą tam coś dla siebie. Ja jednak uważam, że prawidłowych zachowań i nawyków trzeba uczyć od jak najmłodszych lat. W książeczce dziecko znajdzie informacje na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w najbliższym otoczeniu, czyli w domu i na placu zabaw. Dlaczego nie wolno biegać z kredką w ręce? Dlaczego nie wolno wciskać sobie różnych przedmiotów do uszu lub noska? Dlaczego nie można bawić się kurkami od kuchenki gazowej? Na te i wiele, wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź wspólnie - rodzice czytając, a dziecko domyślając się z obrazka. Gorąco polecam, jeśli macie w domu małych odkrywców ciekawych świata.


Dobre wychowanie
Dobre wychowanie
(Émilie Beaumont, Nathalie Belineau)

Autorka podaje przykłady dobrego i niewłaściwego zachowania dzieci w różnych sytuacjach, na przykład: przy stole, na placu zabaw, w przedszkolu, w sklepie, na wycieczce. Na zasadzie kontrastu zaprezentowano zawsze dwie historie różnych dzieci znajdujących się w tej samej życiowej sytuacji . Na przykład w jednej z nich dziecko ociąga się o poranku tuż przed wyjściem do przedszkola, grymasi, przez co mama jest zdenerwowana i spóźniona. Czy będzie zadowolona z jego dzisiejszego zachowania? W drugiej dziecko chętnie wstaje i szybko przygotowuje się do wyjścia. Do przedszkola wchodzi bez problemów. Czy mama będzie zadowolona z takiego zachowania? Książeczka będzie znakomitą propozycją dla dziecka w wieku 3-5 lat.Ciało
Ciało
(Émilie Beaumont)

To oczywiste, że każde dziecko interesuje się swoim ciałem. Te, które wiedzą już, że mają po pięć palców u każdej z rączek, pewnie chciałyby wiedzieć więcej, ale nie zawsze wiedzą o co zapytać. I tu z pomocą przychodzi seria Obrazki dla maluchów. Jaka jest różnica między chłopcami i dziewczynkami? Do czego służy mózg? Co dzieje się z jedzeniem, jak już je zjemy? Jak zadbać o higienę? To tylko kilka pytań, na które próbuje odpowiedzieć książeczka. Tym razem poziom wiedzy, jaką niosą ze sobą obrazki, jest różny. Od banalnych: pokaż paluszkiem, gdzie jest nos, aż po pracę nerek. Z jednej strony, to istotny mankament, bo dla 2-latka całość może być zbyt skomplikowana, a dla starszaka początek będzie zbyt dziecinny.


moja ocena
5/10
2 komentarze:

  1. Kiedy w przyszłości będę mieć dzieciaczki, to na pewno zaopatrzę się w tę serię :)

    OdpowiedzUsuń