wtorek, 28 kwietnia 2015

Anatomia Kłamstwa - Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant

Anatomia Kłamstwa - Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant
Anatomia Kłamstwa
Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant

Wydawnictwo SQN
Strony 304
Podobno kłamiemy nawet 18 razy na godzinę. Kłamią wszyscy, z różnych powodów.  Partnerzy, dzieci, pracownicy, szefowie, uczniowie, pan z kolejki, a nawet pani z rybnego. Otoczeni kłamstwami drobnymi i większymi pewnie w większości chcielibyśmy mieć tę przewagę, że wiemy kiedy ktoś mija się z prawdą. Autorzy książki twierdzą, że są w stanie zdiagnozować wiele kłamliwych zachowań i swoją wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, chcieliby przekazać właśnie nam.

Anatomia kłamstwa to zbiór wielu studiów przypadków, z którymi spotykali się agenci w swojej codziennej pracy, w trakcie przesłuchań ludzi podejrzanych o przeróżne przestępstwa lub w życiu prywatnym, a także takie, które były szeroko komentowane przez media (jak wypowiedź Prezydenta Clintona dotycząca domniemanego romansu). Analizie poddawane są poszczególne gesty lub całe wypowiedzi znanych osób, co czyni całość niezwykle ciekawym. Autorzy wyjaśniają, jakie zachowania, a w zasadzie sekwencje zachowań, można uznać za sygnały kłamstwa. Co ciekawe, po lekturze można dojść do wniosku, że kłamstwo (które w założeniu ma coś uprościć, ułatwić, pomóc uniknąć konsekwencji lub kary, służyć ochronie czegoś lub kogoś) rzadko bywa komfortowe dla kłamiącego i zwykle dążymy do takiego formułowania myśli, aby wprost nie skłamać. Czy tak jest? Nie wiem. Nigdy nie kłamię ;)

Na ile wiedza, którą chcą nam przekazać czterej agenci może przydać się w życiu codziennym? No cóż, praktycznych porad jest tu jak na lekarstwo, ale tych kilka celnych pytań, które z powodzeniem można wykorzystać w codziennym życiu, całkowicie wystarcza. Polecam.
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:

WSQN

2 komentarze:

  1. 18 razy na godzinę? Ciekawe, chyba jednego dnia zacznę liczyć każde, nawet niewinne kłamstewko, bo aż trudno uwierzyć, że są to tak duże liczby :p

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam już kilka recenzji tej książki, faktycznie mnie interesuje :)

    OdpowiedzUsuń